Mesačnou krajinou Plešiveckou planinou 2.8.2020
Vidieť Plešiveckú planinu znova po rokoch bolo pre niekoho sklamaním. V spomienkach uchované obrazy s jasne viditeľnými závrtmi pripomínajúcimi krátery na Mesiaci sú vytláčané smutnou realitou – planina zarastá. Prestalo sa pásť a tak krasovú krajinu pohlcuje príroda, neskutočne rýchlo. V najväčšej krasovej jame na Slovensku v Hmlistom závrte už rastú vysoké stromy, medzi nimi aj umelo vysadené ihličnany. Pre lepšiu predstavu uvádzame (zlepenú) panoramatickú fotografiu zo 70-tych rokov a stav zo súčasnosti.
Veru, dali sme si poriadne do tela na poslednej exkurzii Mesačnou krajinou Plešiveckou planinou. Účastníkom sa ospravedlňujeme za miestami rázne tempo, obvykle chodievame pomalšie a menej. Dúfam, že to neodradí vydať sa s nami krížom-krasom zas niekedy nabudúce. Nakoniec sme, hoci s predĺžením exkurzie, zvládli všetko, čo sme mali v pláne. Okrem už dosť náročnej a dlhej trasy aj zastávku pri Brzotínskej jaskyni na úpätí planiny ako spomienku k 100.výročiu narodenia jaskyniara a prvého slovenského speleopotápača Viliama Rozložníka, nešťastnou náhodou zastreleného v r. 1959. Pridali sme aj návštevu kostolíka v Slavci s maľovaným kazetovým stropom a emporou s florálnymi dekormi. Veľká vďaka patrí pánovi Vidinskému, kurátorovi, ktorý nám láskavo kostol otvoril, počkal na nás, keď sme meškali a porozprával o zaujímavostiach tejto pamiatky. Ďalšie bizarnosti sú na priložených fotografiách – ušatý strom či gule z kanóna v skalke. Nabudúce, 23.8., sa vydáme na divokú Trhlinami opradenú Borčiansku planinu
Rozprávanie o Maštaľnej jaskyni, kde v minulosti pastieri schovávali svoje stáda pred búrkou a páľavou.
Privítanie v Slavci. Jaskyniar Gabriel Lešinský vysvetľuje, kam pôjdeme.
Hmlistý závrt v 70-tych rokoch. Fotografiu nám láskavo poskytol Ing. Juraj Sýkora, niekdajší odborný pracovník Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, pracovisko Košice.
Hmlistý závrt 2020
Stojíme na mieste bývalého miliera na výrobu drevného uhlia.
Norbert Mogyorosi z Baníckeho múzea v Rožňave ukazuje, ako vyzerali miliere.
V kostole v Slavci
Ornitológ/botanik Karol Takáč ukazuje na rozchodník prudký, pálivú, liečivú a zároveň jedovatú bylinu.
Mraky cirrus nad Plešiveckou planinou signalizujú, že príde ochladenie. A mali pravdu.
Pri zakladaní skalky pri dome v Slavci boli objavené gule z kanóna, údajne z čias tureckých vojen.
Ušatý strom